Jau no savām pirmajām darba gaitām un pienākumiem man ir bijušas problēmas ar pakļaušanos iekārtotai sistēmai, nejēdzīgām atskaitēm, citu uzstādītiem noteikumiem, noteiktām darba stundām, grafikiem un atalgojuma/bonusu sistēmām.

Tas ir rezultējies tajā, ka esmu mainījis 8 darba vietas mazāk kā 5 gadu periodā un 2 reizes kļuvis par pašnodarbināto.

Raksts būs par to, kāpēc man nācās divreiz kļūt par pašnodarbināto, kad to vispār darīt un kāpēc!

Sāksim ar to, kāpēc divreiz?

Bija pagājis tieši 1 gads, kopš sāku un beidzu strādāt IT uzņēmumā, kā pārdošanas/klientu apkalpošanas speciālists un nolēmu, ka kļūšu par pašnodarbināto, lai veiktu darījumus ar nekustamo īpašumu. Gadu strādājot es sapratu, ka manam amatam uzliktās mēneša normas izpildu jau 2 nedēļās, manus ienākumus nosaka formula, kuru es nevaru ietekmēt, jutu, ka esmu pārstājis attīstīties kā speciālists un pats galvenais, ievēroju, ka daudzi no esošajiem darbiniekiem uzņēmumā strādā jau ilgstoši, bet neapmierināti.
Tieši pēdējais arguments man likās visbiedējošākais – es jau spēju iztēloties kā 5 gadus esmu pavadījis sūdzoties par bonusu sistēmu, par vadību, par izmaiņām un citiem apstakļiem un bailes no šādas nākotnes lika rīkoties un uzrakstīt atlūgumu.

Zinu, ka daudzus, ar kuriem esmu runājis par dzīvesveida maiņu no algota darba uz pašnodarbināta statusu, bieži biedē nezināmais, bet man bija tieši pretēji. Tas no kā es baidījos bija tas, ka es zinu, kāda izskatīsies mana diena nākamos piecus gadus uz priekšu un kāds, es kā personība, būšu izveidojies (vai drīzāk neizveidojies). Tā sākās manas pirmās gaitas pašnodarbinātā statusā, kas diezgan ātri ~6 mēnešu laikā beidzās.

Ko es iemācījos? (kāpēc man nesanāca)

 1. Tas, ka tev neapmierina pašreizējais darbs nenozīmē, ka tas ir pietiekams iemesls kļūt par pašnodarbināto.

Alternatīva– iegūt vērtīgu pieredzi, klientus, kas tev uzticas, kļūt zināmam ar savu darbu kādā jomā, liela vēlme radīt un dot vairāk, kvalitatīvāk utt.

 1. Tev ir jāiemācās vadīt pašam sevi! (nav priekšnieku, nav atskaites, nav darba laiks)

No vienas puses tas ir lieliski – pilnīga brīvība, no otras puses – pilnīgs disciplīnas trūkums. Ja esi pieradis, ka darbs ir jāveic, jo kāds no tevis kaut ko sagaida, tad būs liela sevis pārvarēšana, lai kļūtu par pašnodarbināto.

Alternatīva – Sāc trenēt sevis vadīšanu, kamēr vēl strādā algotu darbu. Pamēģini kļūt tāds, kādam ir jābūt, lai patstāvīgi strādātu. Nospraud sev mērķi 3-6 mēnešiem un bez ārējas ietekmes centies to realizēt (tas var būt saistīts ar jau plānoto darbību, kurā gribi kļūt par pašnodarbināto) un paskaties vai tev izdodas pieturēties pie nospraustā kursa. Ja izdodas – ļoti labi, neizdodas – mēģini vēlreiz, kamēr iegūsti pārliecību (reālu ar darbiem un rezultātiem izmērāmu), ka vari pats sevi vadīt.

2.1. Daļa no taviem potenciālajiem ienākumiem pašlaik tiek samaksāta par tevis vadīšanu kādam citam (vadītāji parasti ir labāk atalgotie darbinieki uzņēmumā), tāpēc pievieno vadīšanas ienākumus saviem ienākumiem, sevi vadot pats.

 1. Cilvēki maksā par rezultātu nevis stundām!

Zini tās dienas, kad nav noskaņojums strādāt, nosēdi birojā skatoties draugu Facebook profilus vai interesantus video? 

Pie Rīgas vidējās algas tu šajā dienā esi nopelnījis ~ 45 eur. Neatkarīgi no paveiktā, jo algu maksā par stundām un tu priecājies par to, ka nauda nāk arī skatoties kaķu video.

Pašnodarbinātā statusā tu saskartos ar realitāti!
Šodien paskatījos kaķu video=nopelnīju 0 eur.

Alternatīva– sākt sekot līdz laikam un darbībām, kuras veic. Kļūt daudz apzinātākam par to, kuras darbības un kur ieguldītais laiks nes vēlamos rezultātus un kur tas tiek bezjēdzīgi pazaudēts. Viena no metodēm, kuru palīdz apzināties labāk sava laika lietojumu ir 1-3 dienas pierakstīt plānotājā, ko tieši tu esi darījis iepriekšējās 15min visas dienas garumā.

Otrs ir saprast, kuras ir tās darbības, kas atnes lielāko daļu no rezultāta un koncentrēties uz tām. Pieraksti tās! Parasti 1-3 darbības. Un pieraksti arī darbības, kas nevirza uz vēlamo rezultātu (manā gadījumā 80% no rezultāta atnes tikšanās ar motivētu pārdevēju, tāpēc tieši tā ir darbība, kuru apzināti cenšos darīt vairāk).

Divreiz– jo pirmajā reizē vēl mentāli nebiju gatavs veikt alternatīvās darbības, kuras pašlaik aprakstu. Tev ir jākļūst par citu cilvēku – tādu, kas var radīt vērtību, sevi vadīt un panākt rezultātus!

Kad spert soli?

Kādam es teiktu – TAGAD! (citu shitty darbu tu varēsi atrast jebkurā laikā)

Bet,

Kādam es teiktu – izveido sevi un apkārtējos apstākļus, lai tas notiktu pēc iespējas ekoloģiskāk (neciešot emocionāli, finansiāli u.c.).

Pajautā sev:

 1. Kādu vērtību es varu dot klientiem, sabiedrībai?
 2. Vai klienti, sabiedrība ir gatavi maksāt par vērtībām/prasmēm/rezultātiem, kurus varu radīt? Vai viņi to dara jau pašlaik?
 3. Vai esmu spējīgs novest projektus, uzdevumus līdz galam, bez ārējās un citu cilvēku ietekmes?
 4. Vai līdz galam es varu novest projektus un uzdevumus regulāri (consistant)?
 5. Kādi būs mani ienākumu/finansējuma avoti turpmākajiem 3-6 mēnešiem?
 6. Vai tas ir kas reāls vai tikai manas bailes, kas mani attur sākt pašnodarbinātā dzīvesveidu?

Kāpēc kļūt?

Pirmkārt motivācijai būtu jābūt, lai radītu ko jaunu, labāku, kvalitatīvāku un dotu sabiedrībai. Vēlme sevi realizēt- darot!

Tas var būt vienkārši, jo tev ļoti gribas vai patīk kāda konkrēta nodarbošanās.

Un ir daži blakus ieguvumi:

 1. Pilnīga kontrole pār savu ikdienu (lai aizietu pie ārsta, ģimens locekļa uzstāšanos – nav jāņem atvaļinājuma dienas, tu vienkārši dodies).
 2. Augstāki ienākumi, ja to vēlies (apdomā šo domu- uzņēmums, kurā tu strādā pie vidējās algas 900 eur/mēn nodokļos par tevi samaksā vēl ~700 eur/mēn. Tas nozīmē, ka par tevis panākto rezultātu ir gatavi samaksāt ap 1600 eur, bet tu saņem tikai 56,25% no iespējamā).
 3. Savs bizness (ļoti liela daļa uzņēmēju par tādiem kļūst nemanot jeb bez iepriekšēja nodoma. Sāk darboties ar to, kas patīk, parādās vairāk klienti, nekā spēj apkalpot un meklējot iespējas apgūt pieprasījumu, pieņem pirmo, otro, trešo darbinieku un laikam ejot, nemanot kļūst par reģionālas vai nacionālas nozīmes lieluma uzņēmumu.
 4. Vairāk prieks. (Kad dari to, kas aizrauj, veidojas daudz lielāka apmierinātība ar dzīvi)
 5. Pats galvenais – tu kļūsti par atbildīgu cilvēku! Pilnīgi viss, kas ar tevi notiek ir rezultāts taviem darbiem un attieksmei. Tu esi atbildīgs par visu – klientu skaitu, apmierinātību, piesaisti, noturēšanu, par saviem ienākumiem, reputāciju, pašsajūtu, par sadarbības partneriem, kurus izvēlies.

Nav vairs neviens ko vainot, esi tikai Tu! Tad vari paskatīties realitātei acīs un saprast ko tirgus saka par tavu piedāvāto vērtību.

Vai nebūtu interesanti pārbaudīt sevi, kā pašnodarbinātajam un saprast, kādas ir tavas reālās spējas?