Ļoti daudzi iesaistās nekustamā īpašuma jomā naudas un bagātības pavairošanas un noturēšanas dēļ. Jāsaka godīgi, ka arī man galvenais impulss uzsākt karjeru nekustamā īpašuma jomā bija, lai izveidotu sev finansiālu brīvību un bagātību un tikai pēc tam es atklāju, cik aizraujošs ir darījumu process, cik interesantas ir situācijas un problēmas, ar kurām saskaras cilvēki un kurām es varu būt daļa no risinājuma, cik aizraujoši ir radīt mājvietu kādam.

Šajā rakstā apskatīsim divas lietas – “kā latvietis parastais ar vidējo algu” var kļūt par miljonāru investējot nekustamajā īpašumā un padalīšos ar vienu praktisku uzdevumu, kuru veicu vismaz reizi trīs mēnešos.

Uzreiz neliela atkāpe. Skaidrs, ka mēs katrs esam dažādos apstākļos, ar dažādiem pienākumiem, saistībām, atbildībām, tāpēc šis teorētiskais piemērs dažiem varētu šķist tikai teorētisks, bet galvenais ir skatīties uz principiem un meklēt iespēju, kā to pielāgot savai esošajai situācijai.

Es paņemšu vidējo jaunieti, kas pabeidzis tikko augstskolu un dzīvo pie vecākiem, saņem vidējo algu valstī un vēlas kļūt par miljonāru savā dzīves laikā. Ņemu šo piemēru, jo zinu, ka liela daļa no lasītājiem varētu būt pietuvinātā situācijā. Kā arī, lai piemērs būtu vienkārši uztverams aprēķini būs ļoti aptuveni un neņemot vērā 1000 dažādus mainīgos, tāpēc centieties uztvert būtību.

2017. gadā mēneša vidējā neto darba samaksa par pilnas slodzes darbu bija 676 eiro. Jaunietim ir 23 gadi. Viņš ir pieņēmis lēmumu kļūt par miljonāru un 50% no saviem ienākumiem novirzīt, lai investētu nekustamajā īpašumā, kā arī visus ienākumus, kurus gūs no īres/nomas maksām novirzīt šim pašam mērķim.

Ar šādiem ienākumiem bankas jaunietim būtu gatavas izsniegt aptuveni 45 000 eur lielu kredītu. Lai nopirktu pirmo īpašumu, nepieciešama pirmā iemaksa un nauda, lai segtu darījuma izmaksas. Jaunietis pirmā īpašuma iegādei izmantos ATLUM programmu, jo jaunajiem speciālistiem ar augstāko izglītību bankas neņem kredīta komisiju par aizdevuma izsniegšanu un ir samazināta % likme valsts nodevai zemesgrāmatā, tādā veidā samazinot savas darījuma izmaksas no vidēji ~3% no kopējās darījuma summas līdz ~0,5%.

Pirmā īpašuma iegāde

Kā savu pirmo investīciju objektu, jaunietis izvēlas dzīvokli Rīgas centrā ar nelielu platību līdz 25m2, pēc kuriem ir augsts pieprasījums un atrod piedāvājumu, kas maksā 25 000 EUR. Šādam īpašuma var atrast īrnieku, kurš būtu gatavs maksāt vidēji 250 eur/mēn.

Lai šādu dzīvokli iegādātos jaunietim ir nepieciešami aptuveni 1700 eur, lai segtu pirmo iemaksu, vērtētāja, notāra un zemesgrāmatas izdevumus. Tas nozīmē, ka aptuveni 5 mēnešu laikā jaunietim, turoties pie sava plāna iekrāt 50% no ienākumiem ir iespēja iegādāties savu pirmo īpašumu. BĀĀĀĀM! Jaunietis ir kļuvis par investoru.

 

Šādā veidā pie saviem neto ienākumiem jaunietis ir pievienojis aptuveni 140 eur/mēn(nomaksājot 10% ienākumu nodokli) un kopējā summa, kas tiek novirzīta investīcijām ir 478 eur/mēn.

Lai iegādātos nākamo īpašumu būs jau grūtāk, jo izdevīgie nosacījumi ir tikai pirmā īpašuma iegādei. Otrā īpašuma iegādei būtu nepieciešami jau ~4450 eur.

Tā, kā pēc pirmā īpašuma iegādes, visi uzkrājumi jaunietim ir izsmelti, tad, lai iegādātos otro būs nepieciešami aptuveni 10 mēneši. Jaunietis atkārto iepriekšējo scenāriju – iegādājas īpašumu 25 000 eur vērtībā un izīrē par 250 eur/mēn. Pievieno saviem ienākumiem vēl ~150 eur/mēn.

Šādā veidā 15 mēnešu laikā jaunietis ir kļuvis par 2 investīciju objektu īpašnieku, palielinājis savus ienākumus par 290 eur/mēn. Kopējie ienākumi 966 eur/mēn, kas nozīmē, ka ~30% no ienākumiem sastāda pasīvie ienākumi tikai 15 mēnešu laikā.

Par ja jaunietis vairs neturpinātu iesākto ceļu, tad pēc 30 gadiem jaunietim īpašumā būtu 50 000 eur vērti īpašumi, aptuveni 100 000 eur uzkrājums tikai no īres ienākumiem un vēl aptuveni 115 000 eur no uzkrājumiem, kurus veic no algas, kas kopā veidotu 265000 eur. Tas nozīmē, ka 15 mēnešu laikā ir iespējams sevi izveidot par ¼ miljonāru 53 gadu vecumā.

BET, jaunietis ir apņēmīgs un neplāno apstāties pie sasniegtā, tad turpina meklēt iespējas ieguldīt arī turpmāk. Pie esošā scenārija pret paša kapitālu jaunietis saņem atdevi, kas ir aptuveni 100% gadā (140X12=1680 īres ienākumi gadā / ieguldījums 1700 eur)  pirmā dzīvokļa variantā un aptuveni 40% gadā (1800 eur īres ienākumi gadā / 4450 eur) otrā dzīvokļa variantā.

Jaunietis izdomā, ka turpmāk katru gadu  daļu no ienākumiem, kurus gūst strādājot un saņemot īres maksas ~7536 eur gadā meklēs iespējas investēt ar atdevi ~10% gadā.

Un VUALĀ! Aizejot pensijā jaunietis ir miljonārs.

Uzreiz jautājums, kur atrast iespējas gūt 10% gadā un katru gadu. Atbilde – ir daudz dažādi veidi (aizdevumi, pirkt/pārdot lietas, savs side-bizness, pirkt vēl īpašumus, crowdfunding platformas miljons citi veidi). Par šo iespējams varu atsevišķu rakstu izveidot.

Zinu, ka izlasot šo piemēru daudziem būs apmēram šāda reakcija: “Jā, BET…………….” un simts dažādi iemesli, kāpēc tas nav reāli un nav piemērojams reālai dzīvei. Piemēram, ka nauda jau nav galvenais, man alga ir mazāka, ka man ir jau esošās saistības, kas jāsedz un nevaru 50% atlikt, ka 30 gadu laikā tak īpašums jāremontē, ka 30 gadu laikā investējot var arī naudu zaudēt, ne tikai pelnīt 10%, ka 30 gadus nedzīvosi pie vecākiem un uz 338 eur/mēn budžeta, ka aprēķinos nav daudz kas ņemts vērā un vēl daudz, daudz citi iemesli.

Tad mana atbilde ir šāda. Tieši šis “Jā, BET……….” Ir galvenais iemesls, kāpēc lielākā daļa, kas izlasīs šo rakstu, izlasīs dažādas “Kā kļūt par miljonāru” grāmatas, izies seminārus pie pasaules finanšu GURU utt. un nekad nesasniegs cerēto, jo meklē iemeslus, kāpēc tas neizdosies un 100% gadījumos atradīs arī atradīs šos iemeslus.

Tāpēc, mans priekšlikums ir izmantot citus “Jā, BET…….”. Tādus, kā Jā, BET:

  1. Jaunietis var veidot ienākumus arī ārpus darba laika (papildus darbs, savs bizness, pašnodarbinātais)
  2. Jaunietis var palielināt savu investīciju atdevi
  3. Jaunietis var izglītot sevi un augt savā karjerā audzējot arī savus ienākumus
  4. Un daudz daudz citi- “Jā, BET….”, kuri liek domāt par iespējām.

Tad jautājums lasītājam –

Kuru no Jā, BET variantiem tu izvēlēsies un turpināsi sev iestāstīt?

Pats interesantākais ir tas, ka TU pats vari izvēlēties, kuram no “Jā, BET” variantiem ticēt. Un tas, kam tu noticēsi arī būs tas, ko tu saņemsi – “atmaskas” vai “iespējas”.

Kā solīju raksta sākumā, tad iedošu praktisku uzdevumu, lai veiktu pirmos soļus uzsāktajam ceļam. Lai saprastu, uz kurieni ir jādodas ir svarīgi saprast, kur tu pašlaik atrodies. Lielākā daļa cilvēku, ar kuriem ikdienā komunicēju pat nezin, kur finansiāli viņi atrodas, tāpēc kāds brīnums, ka arī netiek nekur uz priekšu. Personīgajās finansēs uz starta līnijas atrodas divas lietas – neto ienākumi un neto vērtība.

Neto ienākumi

Paņem lapu un saskaiti visus savus pagājušo 12 mēneša ienākumus un apzinies, ka šie ir tavi pašreizējie neto ienākumi, jeb ienākumu starta līnija. Izveido excel, lejupielādē aplikāciju vai jebkurā citā veidā reģistrē savus ikmēneša ienākumus un vismaz reizi mēnesī pārskati to.

Uzliec ienākumu mērķi! Šeit tu vari izmantot savus “Jā, BET”. Jā, es pašlaik pelnu X summu, BET mans mērķis ir X summa un to paveikšu darot X darbības. (x vietā ievieto savu variantu)

Neto vērtība

Sāksim ar aktīviem. Saskaiti, visu, kas tev pieder – nauda skaidrā, nauda kontā, auto, 3. pensiju līmenis, mēbeles, inventārs, jebkas, ko tu vari pārvērst naudā pārdodot.

Pasīvi. Saskaiti, visu, kam tu esi parādā – auto līzings, studiju kredīts, ātrais kredīts, parāds draugam u.c.

No aktīvu summas atņem pasīvu summu un tas, ko tu iegūsi rezultātā ir tava neto vērtība. Tā ir tava starta līnija.

Kad zini, cik ir tava ienākumu un neto vērtības starta līnija, tad tas, ko iesaku darīt ir vismaz 1x mēnesī šo darbību atkārtot. Cilvēkiem ir tendence attīstīties un augt. Visam, kam mēs pievēršam uzmanību ir tendence pavairoties, tāpēc šis ir lielisks veids, kā vismaz 1x mēnesī pievērst uzmanību saviem ienākumiem un neto vērtībai.

Pievienoju idejām fragmentu no savas excel formas, kuru izmantoju. Pašlaik esmu pamainījis pozīcijas, nosaukumus, bet princips nemainās aktīvi-pasīvi=neto vērtība.

Vēlos atgādināt, ka investēšana rada atkarību un pirms tās sākšanas, lūdzu konsultējaties ar speciālistu! 🙂