Pieredze. Laiks. Nauda.

Šīs 3 lietas ir pirmās par kurām dzirdu, kad kāds man stāsta attaisnojumus, kāpēc nevarētu sākt karjeru nekustamā īpašuma jomā, tad šodienas rakstā vēlos kliedēt šaubas par visiem trīs faktoriem.

Sākšu ar to, ka visiem nemaz nevajadzētu sākt karjeru nekustamā īpašuma jomā, bet nodarboties ar to, kas jūs patiešām aizrauj. Dažkārt cilvēki uzsākt darbību nekustamā īpašuma jomā dēļ tā, ka dzirdējuši, ka te grozās liela nauda, var nopirkt dzīvokļus, izīrēt un nestrādāt, vai arī tā ir prestiža lieta, ar ko nodarboties un citi līdzīgi iemesli, bet neviens no šiem nebūs pietiekams, lai pārvarētu grūtības, kuras nes karjera šai jomā. Tāpēc, ja izskati iespēju darboties nekustamo īpašumu jomā, ir jāsaprot: “Kas tevi tajā uzrunā?”

Dažas pazīmes, ka tev varētu patikt un aizraut nekustamā īpašuma joma:

 1. Tev dabīgi ir vēlme risināt problēmas un gūsti gandarījumu no to atrisināšanas.
 2. Tev ir dabīga vēlme palīdzēt citiem ar savām spējām, zināšanām, resursiem.
 3. Patīk liela dažādība un katru reizi jauni izaicinājumi.
 4. Patīk strādāt un mijiedarboties ar dažādiem cilvēkiem.
 5. Vēlme radīt, veidot, padarīt labāku, būvēt, attīstīt un pats izaugsmes process.
 6. Tev ir skatījums uz lietām ilgtermiņā un esi apveltīts ar pacietību.

Pirms sākam ar manis minētajām 3 lietām, gribēju pateikt, ka ir vēl ceturtā. Ja pieredzi, laiku un naudu var aizstāt, tad ir viena lieta, kuru nevar aizstāt. Un tā ir – GRIBĒŠANA.

Tev jābūt apveltītam ar lielu vēlmi realizēt sevi nekustamā īpašuma jomā un patiesībā, tas ir vienīgais, ka tev ir vajadzīgs. Visu citu var iegūt, deleģēt, iemācīties, bet lielu vēlmi sevi realizēt un gribēšana darboties ir vienīgā lieta, kuru tu nevari uzticēt citam, nopirkt, aizņemties vai atrast. Kā saka skaistuma industrijā, ka “skaistums nāk no iekšienes”, tad nekustamā īpašuma nozarē lielai vēlmei darboties un gribēšanai sevi realizēt arī ir jānāk “no iekšienes”. No sevis.

Ja gribēšana ir, tad tālāk iziesim cauri resursiem.

Pieredze

Sāksim ar klasiku. Kā var iegūt pieredzi, ja neko nedara? Vai no otras puses, kā var sākt darīt, ja nezini ko?

Man šim ir risinājums. Pieredzes jautājumā, manuprāt, ir jāveido balanss starp savu iekšējo pieredzi un citu cilvēku pieredzi, kas tavu vēlamo darbību jau pārzin.

Iekšējo pieredzi mēs varam gūt tikai mēģinot, kļūdoties, mācoties, darot nākamreiz citādāk. Vēl nezinu efektīvāku formulu. Bieži vien tieši kļūdu un mācīšanas process ir tas, kur daudzi netiek tālāk, jo kļūda vai mācība bijusi ar lielu pārdzīvojumu vai neveiksmi, pēc kuras grūti saņemties atkal mēģināt, tāpēc pie pieredzes gūšanas ieteiktu izmantot citu cilvēku pieredzi un pēc iespējas vairāk, īpaši sākumā.

Kā to var izdarīt?
Pieņemsim, ka vēlies sākt iegādāties, remontēt un pārdot dzīvokļus vai iegādāties, lai izīrētu. Pirms es sāktu apskatīt īpašumu, es atrastu kādu cilvēku, kas ar to jau nodarbojas un kas ir svarīgi, viņam ir pozitīva pieredze un attieksme to turpināt darīt (daudziem ir pieredze, bet viņiem viss ir apnicis vai noguruši, tādi tikai atņems tev enerģiju, meklē tos, kuriem uguns vēl acīs).

Piedāvā šim cilvēkam palīdzēt. Palīdzi viņam atrast nākamo objektu, kuru iegādāties, palīdzi ar remonta veikšanu – materiālu iegādi, meistaru kontroli, palīdzi atrast īrnieku, pārdot vai jebkuru citu darbību. Tas ir lielisks veids, kā iegūt gan iekšējo, gan ārējo pieredzi, jo no vienas puses tās ir darbības, kuras tev būs jāiemācās darīt un vadīt, no otras puses tu redzēsi, kādus lēmumus pieņem cilvēks, kuram tu palīdzi un vari vienmēr pajautāt – “KĀPĒC?” (kāpēc pērc šo objektu? kāpēc šos meistarus? kāpēc šāda apmaksas kārtība? kāpēc šajā vietā, mājā? kāpēc šo īrnieku? kāpēc par šādu cenu vai īres maksu? kāpēc tādi nosacījumi? un daudzi citi kāpēc…)

Par ārējo pieredzi. Ir jāsaprot, ka mūsu spējām un zināšanām ir limits. Mēs nevaram iemācīties VISU nekustamā īpašuma jomu, visu veidu īpašumu un visas nianses, kas ar to saistītas, bet bieži vien labi darījumi sastāv no vairāku jomu mijiedarbības. Lai šo risinātu esmu priekš sevis sapratis, ka man ir nepieciešami citi cilvēki ar kuriem sadarboties.

Jebkurš nekustamais īpašums sastāv no tehniskās daļas (materiāli, elektrība, santehnika, zeme, iekārtas, ceļi un citi fiziski objekti) un juridiskās daļas (īpašuma sastāvs, teritorijas attīstības plāni, apgrūtinājumi, līgumi, likumi un citas abstraktas lietas) un visam tam klāt biznesa puse un finansēšanas daļa.

Izmantojot plaši pazīstamo pieņēmumu, ka, lai kļūtu par ekspertu kādā jomā mums nepieciešams tai veltīt aptuveni 10 000 stundas, kas ir aptuveni 10 gadi. Kas nozīmē, ka savā mūža garumā varam kļūt par ekspertiem diezgan limitētam skaitam profesiju, atkarībā no sava esošā vecuma, līdzšinējās pieredzes, varam pieņemt, ka aptuveni 1-4 profesijas varam apgūt eksperta līmenī.

Tas nozīmē, ka visās citās mums būs diezgan vājas/virspusējas zināšanas un to vajag pieņemt. Un tieši šis ir iemesls, kāpēc mums būs nepieciešami citi eksperti, kas veltījuši savu dzīvi kādai konkrētai jomai.

Šajā brīdī tu saproti, ka tava nezināšana vai pieredzes trūkums tevi nevar apturēt no uzsākšanas darboties īpašumu jomā, jo visu tu tāpat nekad nezināsi un jebkurai pieredzei tu vari atrast cilvēku pie kura vērsties (tieši šis iemesls mani kādreiz atturēja no darījumiem ar zemesgabaliem, bet tiklīdz iepazinos ar mērniekiem un cilvēkiem, kas slēdz darījumus ar zemesgabaliem un zemju īpašniekiem, tā sapratu, ka jebkuru faktoru, kuru nezinu varu vērsties pie viņiem, lai noskaidrotu un kopš tā laika esmu noslēdzis vairākus darījumus ar zemesgabaliem).

Nepārzini cenas? – iepazīsties ar kādu vērtētāju.
Nepārzini remonta veikšanu? – iepazīsties ar kādu meistaru vai brigādi.
Nepārzini juridiskas nianses? – iepazīsties ar juristu.
Nepārzini zemes objektus? (mans gadījums) – iepazīsties ar mērnieku.
Nepārzini projektēšanu? – iepazīsties ar arhitektu.

Katrai nezināšanai pretī ir jābūt cilvēkam, pie kura vērsties.

Ar šo metodi, tev vajag nevis pieredzi, bet paziņu loku ar pieredzi, lai sāktu!

Laiks

Sākot runāt par laiku, gribēju uzreiz precizēt vienu lietu – mums visiem ir tieši 24 stundas dienā un 7 dienas nedēļā un tas mums ir katram – bagātam vai nabagam, darbiniekam vai uzņēmējam, vīrietim vai sievietei. Tas arī ir labākais, ka šis resurss mums ir visiem vienāds, starta līnija ir viena.

Kā tu izmanto šo resursu?

Es neesmu saticis vēl cilvēku, kas (pieņemot, ka 7 stundas velta miegam) būtu aizņemts 17 produktīvas stundas dienā un visas 7 dienas nedēļā. Ja tāds lasa šo rakstu, tad labprāt ar Jums iepazīšos zinātniskos nolūkos.

Tas nozīmē, ka jautājums ir par prioritātēm. Kas ir tavas prioritātes? Vai sevis attīstīšana nekustamā īpašuma jomā ir tavā prioritāšu sarakstā?

Ja ir, tad vai tavas darbības saskan ar tavu prioritāšu sarakstu?
Ar to es domāju, vai ja vēlies atrast izdevīgu darījumu – ko tu pašlaik dari?
Cik sludinājumus apskati?
Cik zvanus veic?
Cik piedāvājumus izsaki?
Cik objektus apskati dzīvē?

Un šo pieeju var attiecināt uz jebkuru citu jomu (veselība – ko tu ēd, kāds ir tavs miegs, cik daudz tu kusties? utt).

Esi reāls ar sevi! Ja nevari “atrast” laiku, tad tev ir citas prioritātes vai, ja tavā prioritāšu sarakstā ir nekustamie īpašumi, bet tu nedari darbības, kas realizē tavu prioritāti, tad tā ir viltus prioritāte. Mūsu prioritātes var noteikt tikai pēc darbībām, kuras veicam.

Pirmais risinājums laika jautājumam – ieliec nekustamo īpašumu jomu, kā savu prioritāti un dari darbības, kuras tevi tuvina vēlamajam mērķim un tu pats būsi radījis laiku! (viss liekais dabiski atkritīs un neliksies interesants)

Un tad nākamais. Ja tiešām liels apjoms laika tiek izmantots citām prioritātēm, tad jāsaprot, ka laiks ir resurss. Tieši tāds pats kā nafta, graudi, kakao un citi fiziski resursi.

Vai Tev ir pieejams kāds no resursiem, kuru kāds cits vēlētos iegūt? (kontaktu loks, zināšanas, pieeja nozīmīgai informācijai, u.c.)

Ir cilvēki, kas savu laika resursu ir gatavi apmainīt pret citu resursu. Padomā, ko tu vari piedāvāt cilvēkam, kas gatavs mainīt savu laiku pret citu resursu?

Daži iespējamie piedāvājumi:

 1. Informāciju, kas otram svarīga un nav pieejama.
 2. Kļūt par daļu no atzītas komandas / piederības sajūta.
 3. Savu kontaktu loku / uzticības balstu.
 4. Zināšanas/pieredzi.
 5. Vienkārši naudu / Daļu no projekta peļņas.
 6. Jebkas cits, kas otram ir nozīmīgs un tev ir šis resurss (veic apmaiņu).

Tātad, laiku var radīt sastādot prioritātes vai apmainot pret citu resursu, kas kādam nepieciešams.

Nauda

Savā pieredzē esmu lietojis vismaz 5 dažādas metodes kā noslēgt darījumus un nopelnīt neieguldot nevienu eiro savas naudas (ja esi tik tālu izlasījis un interesē šīs metodes, tad pieraksti komentāros un ja būs laba atsaucība, tad uzrakstīšu par to atsevišķu rakstu).

Nauda patiesībā ir visvieglāk iegūstamais resurss, jo viņš ir visiem un pieejams neierobežotā daudzumā un aizdevēji ļoti labprāt aizdod pret īpašuma ķīlu (to, kuru plāno iegādāties vai veikt darījumu).

Kādreiz man likās, ka, ja gribu investēt īpašumos, tad man ir nepieciešams nopelnīt daudz naudas, lai to darītu.

Tas bija līdz brīdim, kad sapratu, ka nauda tirgū ir daudz vairāk nekā labi darījumi un patiesībā – uzņēmēji, augsti apmaksāti speciālisti, augstas neto vērtības cilvēki vienmēr aktīvi meklē iespējas, kur investēt savus līdzekļus. Viens no humoristiskākajiem izteicieniem, ko esmu dzirdējis ir tāds, ka “Man sagādā ciešanas, ka naudas stāv kontā un nestrādā“.

Sāc veidot savu paziņu loku no cilvēkiem, kas meklē iespējas, kur investēt naudu. Iespējams, tas ir tavs pašreizējais priekšnieks, tavas tantes trešās pakāpes brālēns, kāds no taviem klientiem, piegādātājiem, kāds kurš tikko saņēmis mantojumu vai vienkārši persona ar augstu algu un spējīgs aizņemties bankā.

Kāds droši vien teiks, ka es tādus nepazīstu un nezinu, kur ar tādiem iepazīties (vai tie nav vienradži par kuriem citi runā?).

Arī tam ir risinājums. Izmanto pievilkšanās spēku – tāpat kā magnēts pievelk metālu, tieši tāpat labi investīciju piedāvājumi jeb darījumi pievelk investorus. Ja esi atradis labu darījumu, kas ir zem tirgus cenas, tad investori atradīs tevi.

Vai uzraksti man – deivids@deividscjuksa.lv!

Kas nozīmē… nevis nauda ir nepieciešama, bet LABS DARĪJUMS!

Tas, ko var secināt, lai darbotos īpašumu jomā un uzsāktu no pilnīgas nulles – bez pieredzes, bez laika un bez naudas ir nepieciešami pareizie cilvēki, ar kuriem sadarboties un tad viss ir iespējams. Tu vari izmantot citu cilvēku pieredzi, citu cilvēku laiku un naudu.

Īpašumu vienkāršā formula
liela gribēšana+pareizie cilvēki= veiksme nekustamo īpašumu nozarē