Man vienmēr ir interesanti saviem klientiem uzdot jautājumu: Pēc kādiem kritērijiem Jūs noteicāt sava īpašuma cenu?

Atbildes ir visdažādākās, sākot no:
– Apskatījos ss.com citus sludinājumus
– Kaimiņš pārdeva sliktāku īpašumu dārgāk

un beidzot ar to, ka
– Pēc pārdošanas gribam nopirkt vietā divus citus īpašumu, samaksāt par skolu bērniem, nopirkt jaunu auto….

Izlēmu padalīties ar savu metodi, kuru izmantoju, lai pēc iespējas reālāk saprastu īpašuma vērtību. Mana metode ir tapusi no tā, ka vienmēr esmu bijis ziņkārīgs un man paticis ievākt informāciju, lai saprastu lietas būtību un realitāti, tāpēc izmantoju vairākus informācijas avotus un analizēju iegūtos datus.

VISPIRMS ES SAGATAVOJU NEPIECIEŠAMO INFORMĀCIJU PAR VĒRTĒJAMO OBJEKTU – ZEMESGRĀMATA, INVENTARIZĀCIJAS LIETA, BILDES, ROBEŽPLĀNS, RĒĶINI

Kad informācija apkopota, es vēršos pie saviem informācijas avotiem:

1. Nekustamā īpašuma aģenti, kas specializējas konkrētā segmentā (piemēram 3-istabu dzīvokļi centrā)
Aģenti, kas specializējas kādā konkrētā īpašumu segmentā ļoti labi pārzina, ko pircēji novērtē īpašumā un ko nē, piemēram, centra dzīvokļiem vienmēr tiek augstu vērtēta iespēja novietot auto pie īpašuma, bet zemu tiek vērtēts, ja īpašumam ir zemi griesti.
Un aģenti ir tie, kuri ikdienā redz pircējus, slēdz darījumus, zin cik ilgs laiks paiet no sludinājuma ievietošanas līdz realizācijai, zin kādas summas tika norādītas “par mēbelēm” un cik iedots skaidrā (neuzrādot līgumā), tāpēc ļoti labi orientējas tirgū.

Tāpēc pirmais solis ir sazināties ar 2-3 aģentiem un uzklausīt viņu viedokli par īpašuma vērtību.

2. Nekustamā īpašuma vērtētāji

Atļaušos rakstā pieminēt uzņēmumus, kuru vērtētāji man palīdz ar savu viedokli – Interbaltija, Balsts un Arco Real Estate. Katram no vērtētājiem nosūtu apkopotu informāciju par īpašumu un lūdzu, lai izsaka savu viedokli par īpašuma vērtību, kad esmu saņēmis, tad iegūto apkopoju.

3. Esošais piedāvājums tirgū (ss.com)

Parasti salīdzināšana ss.com lielākajai daļai beidzas ar sludinājumu apskati un izlikto cenu salīdzināšanu.
Es daru nedaudz vairāk un, manuprāt, šī ir pati interesantākā sadaļa. Izvēlos 2-4 konkurentu objektus – tādi, kas pēc vietas, ēkas, stāvokļa, platības, komunikācijām ir līdzīgi un zvanu, lai noskaidrotu šādus jautājumus:
1. Cik ilgi īpašums tiek tirgots?
2. Cik cilvēki ir apskatījuši?
3. Kāds ir bijis augstākais izteiktais piedāvājums?
4. Kāpēc vēl nav pārdots? (noskaidrojam plusus un mīnusus)

Atbildes un šiem jautājumiem sniedz ieskatu tam, kāda varētu būt situācija ar mūsu vērtējamo objektu, ja izietu tirgū ar savu piedāvājumu, kā arī iepazīstamies ar konkurentu objektiem.

4. Reāli notikušie darījumi

Bankas, vērtētāji, starpnieki, ss.com un uz pirkuma līguma pamata reģistrētie darījumi, visā Latvijā ir apvienoti vienā portālā:

https://cenubanka.lv/

Lietas, ko tu vari redzēt cenubankā:
1. Darījumus, kas reģistrēti zemesgrāmatā uz pirkuma līguma pamata (vari apskatīties, par cik reāli kaimiņš pārdeva savu īpašumu);
2. Vari redzēt vērtētāju, starpnieku un bankas darbinieku komentārus pie darījumiem;
3. Vari redzēt sludinājumu, kāds bija ielikts pārdotajam objektam no ss.com (var saprast, cik ilgā laikā tika pārdots un cik liela atlaide iedota).

Izvērtējot cenubankā.lv esošo informāciju var gūt pietiekami skaidru viedokli par sava īpašuma vērtību, jo veiksmīgi apvienoti speciālistu komentāri un viedokļi kopā ar pamatoties datiem un faktiem.

BIEŽI VIEN CILVĒKI ILGSTOŠI TIRGO SAVU ĪPAŠUMU UN NESAPROT, KĀPĒC NEIZDODAS PĀRDOT. DAŽKĀRT VĒL PASKATĀS, KA VISI KAIMIŅI TIRGO DAUDZ DĀRGĀK UN MANS OBJEKTS PAT IR LABĀKS, BET ZVANU NAV. 80% GADĪJUMU TĀ IR NEPAREIZI NOTEIKTA ĪPAŠUMA CENA

Šo rakstu variet nosūtīt kādam savam paziņam, kurš ir šādā situācijā, jo izdarot manis minētās darbības, var iegūt reālu priekšsatu, kas notiek tirgū un kādai būtu jābūt cenai, balstoties uz datiem un vairākiem informācijas kanāliem.

Paļaujoties uz vienu paziņu, kas kādreiz ir pārdevis īpašumus un nokomentējis vērtību, būs noteikti par maz.