2016. gadā iegādājos savu pirmo dzīvokli par iepriekšējos 2 gados krāto naudu un beidzot to ieguldīju. Tieši tai brīdī es sapratu, ka, lai uztaisītu nākamo darījumu, man atkal ir jāpelna un jākrāj pāris gadi vai jāatrod veids, kā darījumus slēgt, neizmantojot savu naudu. Izmantojot savu kapitālu, tu patiesībā esi ļoti ierobežots spējā slēgt darījumus, jo jāsaprot, lai cik daudz nauda tev būtu, tu vienmēr vari atrast darījumu vai vairākus, kurā viņu ieguldīt un tieši tajā brīdī, tev viņa beigsies, līdz ar to, beigsies iespēja slēgt darījumus.

Saprotot šo ierobežojumu, es pieņēmu lēmumu, ka man ir nepieciešams veidot investoru sarakstu, lai es spētu veikt darījumus un pelnīt, neatkarīgi no pašam pieejamā kapitāla.

DAUDZĀS GRĀMATĀS UN AR UZŅĒMĒJDARBĪBU SAISTĪTĀS VIETNĒS TIEK MINĒTS, KA LAI KĻŪTU BAGĀTS IR JĀIZMANTO CCN(CITU CILVĒKU NAUDA).

Šajā rakstā padalīšos ar dažiem investoru un finansējuma veidiem, kurus esmu izmantojis, lai izmantojot citu naudu slēgtu darījumus.

Mans pirmais solis bija izveidot excel failu, kurā nodefinēju kritērijus, pēc kā man nepieciešams iedalīt cilvēkus un pieņēmu lēmumu, ka sazināšos ar visiem pazīstamajiem, kuri varētu būt mani investori.

Šī procesa laikā daudz iemācījos un tika gāzti vairāki mani stereotipi. Sapratu, ka pieejamajam naudas daudzumam nav nekāda sakara ne ar vecumu, nodarbošanos, sociālo statusu vai jebkādiem citiem kritērijiem.

Pāris gadus aktīvi uzrunājot un jautājot cilvēkiem: “Vai Tev ir nauda?” un “Vai tu būtu ieinteresēts ieguldīt nekustamā īpašuma darījumā?” sapratu: 

  1. Pirmkārt, tas ir normāli runāt par naudu ar sev apkārtējiem cilvēkiem un zināt, kāds kapitāls katram pieejams.
  2. Otrkārt, iemācījos principu, ka “tas ko tu meklē, meklē arī tevi”,jeb lielākā daļa no šiem investoriem meklē tieši labus projektus un darījumus, kuros šo naudu investēt.
  3. Treškārt, ļoti būtiska ir tava reputācija, jo lielākā daļa investoru, kurus esmu iepazinis un, ar kuriem esmu veicis kopīgus darījumus, mani ir iepazīstinājuši cilvēki, kas mani pazīst un var aizlikt labu vārdu, kā uzticamu personu.
  4. Ceturtkārt, nauda nav vienīgais iemesls, kāpēc investors vēlas ieguldīt. Ir tādi, kuriem vienīgais, kas interesē ir cipari un matemātika, bet ir tādi, kuriem patīk konkrētas lietas, piemēram, atjaunot pirmskara ēku dzīvokļus pēc iespējas autentiskāk un nekad neieguldītu savu naudu darījumā, kur plānots šo autentiskumu aizstāt ar riģipša un lamināta risinājumiem. Esmu sapratis, ka iemesli investēt un kritēriji, katram cilvēkam ir unikāli un jāmācās tas, ka atbilstošam investoram ir jāpiedāvā atbilstošs darījums.
  5. Piektkārt, ar investoriem ir jāveido un jāuztur attiecības. Nepietiek, ka tev viņš ir pierakstīts excel failā vai telefona kontaktos. Nepieciešams komunicēt, vienam otru iepazīt, lai veidotos uzticība. Tieši uzticība ir svarīgs faktors, kad lēmumi ir jāpieņem ātri un dažkārt nespējot izvērtēt pilnīgi visus faktorus.

Paskaidrošu pozīcijas, kuras esmu nodefinējis priekš sevis:

Cilvēki ar savu kapitālu:

Aizdevējs – cilvēks, kas vēlas aizdot naudu par procentiem. Nekustamā īpašuma darījumos parasti vēlas saņemt ikmēneša procentu maksājumus un pamatsummu termiņa beigās. Parasti aizdod no 0,7-2% mēnesī no aizdevuma summas. Mazāki % maksājumi būs pie garāka termiņa, likvīdāka objekta, lielākas paša līdzdalības un ilgstošākām attiecībām ar investoru. 

Finanšu partneris – cilvēks, kas vēlas investēt īpašuma darījumā, bet gatavs saņemt peļņu pie īpašuma realizēšanas. Tas izpaužas tā, ka piedalās darījumā tikai ar savu naudu un pretī sagaida daļu no peļņas. Parasti 30-70%. Viss atkarīgs no darījuma ienesīguma un katras puses iesaistes darījumā.

KAS VIŅI IR?

Ja turēsi acis vaļā un skaidri formulēsi, to ko meklē, tad noteikti pat savā paziņu lokā spēsi atrast vairākus šādus cilvēkus.

Uzņēmēji 

Cilvēki, kam pieder bizness un aktīvi iesaistīti uzņēmējdarbībā. Viņi ir ļoti labi finansētāji, jo parasti meklē vietu, kur nopelnīto naudu ieguldīt ārpus esošā biznesa, lai diversificētu riskus un kapitāls veidotu papildus peļņu (parasti situācijā, kad uzņēmums ir nostabilizējies vai ir stabila izaugsme). Tu vari uzrunāt sev pazīstamos uzņēmējus, lai piedāvātu investēt īpašumos, kurus esi atradis, izvērtējis un esi gatavs realizēt.

Pārdevuši kādu aktīvu – biznesu vai īpašumu

Šie ir cilvēki, kas realizējuši kādu aktīvu un saņēmuši naudu, kā arī meklē jaunas investīciju iespējas. Tā kā agrāk vai vēlāk šie cilvēki atrod, kur līdzekļus izmantot, tad šiem ir labi piedāvāt kādus konkrētus projektus, kamēr kapitāls ir pieejams.

Uzņēmējus un cilvēkus, kas pārdevuši savus aktīvus bieži vien var sastapt dažādos networking pasākumos vai ar biznesu saistītās konferencēs. Tāpēc svarīgi ir apmeklējot pasākumus, uzrunāt nepazīstamus cilvēkus un skaidri nodefinēt, kādus kontaktus meklē un kas ir tas, ko vari piedāvāt pretī (šajā gadījumā – meklē investoru darījumiem ar īpašumiem un pretī vari piedāvāt labas investīciju iespējas, kas ir izvērtētas un savu laiku, lai šos projektus realizētu

Mantojuši līdzekļus

Ļoti bieži redzu, ka cilvēki, kas manto lielāku naudas summu vai kādu īpašumu, kuru pēc tam realizē un nav bijusi pieredze ar naudas pārvaldību, meklē veidus kā šo naudu izmantot, pirms – radinieki sākuši prasīt aizdevumus, notērē ceļojumos un patēriņa, izklaides precēs. Uzrunā šos cilvēkus ar iespēju ieguldīt īpašumu darījumos, pirms nauda ir notriekta.

Veidojuši uzkrājumus

Šie cilvēki dažkārt ir visnepamanāmākie, jo savu kapitālu ir izveidojuši veicot regulārus uzkrājumus ilgākā laika posmā. Ar šiem cilvēkiem dažkārt ir jāpieņem, ka lēmuma pieņemšana ir garāka, jo kapitāls ir iegūts ilgā laika posmā un cilvēks vēlas justies ļoti drošs par to, ka ilgi krātā nauda saglabāsies un pavairosies.

Lai atrastu cilvēkus, kas mantojuši vai veikuši uzkrājumus var ievērot, ja turam acis un ausis vaļā, kā arī skaidri komunicējam citiem, kas ir tas ar ko nodarbojamies. Šie cilvēki paši uzzinot, ka meklējiet finansējumu izdevīgiem darījumiem, vēlēsies vismaz ar jums aprunāties par iespējamu sadarbību.

Kredīta partneris

Kredīta partneris ir lielisks veids kā investēt īpašumos, izmantojot bankas naudu ar zemu procentu likmi (2-4% gada likme). Nepieciešams atrast cilvēku, kam ir oficiālie ienākumi un ir spējīgs paņemt kredītu. Šis cilvēks var doties uz banku, lai noskaidrotu savu kredīta apjomu. Tā kā pašlaik ir pieejamas arī ALTUM garantijas jaunajām ģimenēm un jaunajiem speciālistiem, tad tas sniedz arī iespēju darījumus nokreditēt ar mazu paša līdzdalību – 5% no darījuma. Tas nozīmē, ka, izmantojot šādu kredīta partneri, jūs ar ļoti mazu paša kapitālu variet gūt augstu ienesīgumu. 

Piemēram, ja darījumā, kura iegādes izmaksas ir 50 000 eur, Jums nepieciešami tikai ~2500 eur savs kapitāls, tad pārdodot īpašumu ar 5000 eur peļņu un sadalot to ar savu kredīta partneri jūs būsiet ieguvis 100% atdevi pret paša kapitālu, kamēr kredīta partneris par to, ka ļāva izmantot savu spēju aizņemties bankā arī nopelna 2500 eur, vispār bez sava kapitāla.

ALTUM atbalsta programmu gan iespējams izmantot tikai vienreiz, tāpēc, lai veiktu vairākus darījumus, būs nepieciešami vairāki kredīta partneri.

Šos cilvēkus noteikti atradīsi savā paziņu lokā, ja sāksi apjautāties un uzrunāt par kopēju investēšanu īpašumos.

Uzpircēji

Šie ir cilvēki, kas jau aktīvi nodarbojas ar īpašumu darījumiem un vienmēr izskata iespēju iegādāties jaunus īpašumus. Ir labi viņus turēt savā paziņu lokā, lai gadījumā, ja Jums nav savs kapitāls vai tas ir izmantots jau kādiem citiem projektiem, tad situācijā, kad atrodiet labu darījumu zem tirgus vērtības, variet to piedāvāt iegādāties uzpircējam par atlīdzību. Tas saucās “atradēja atlīdzība” (komisija, kuru samaksā pircējs par iespēju iegādāties tevis atrasto darījumu).

Šie cilvēki arī var vienkārši nofinansēt aizdevuma veidā vai kļūt par līdzīpašnieku, ja trūkst tikai daļa no kapitāla. Uzpircēji ir labi partneri, jo sniedz papildus pievienoto vērtību ar savu iepriekšējo darījumu pieredzi.

Uzpircējus var atrast skatoties ss.com īpašumu sadaļā atlasot “pērku”. Šeit būs daudz sludinājumi no cilvēkiem ar savu naudu, kas vēlas veikt darījumu ar īpašumiem. Ar viņiem var sākt vai apmeklēt ar nekustamo īpašumu saistītus pasākumus.

Finansējuma nosacījumi

– termiņš (svarīgi saprast uz kādu termiņu finansētājs vai partneris rēķinās, ka saņems naudu atpakaļ, lai tu viņam piedāvātu tāda termiņa darījumus, kas atbilst viņa gaidām);

– līdzdalība (ir investori, kas gatavi finansēt 100% no darījuma, bet ir tādi, kas vēlas, lai cilvēks, kas piedāvā darījumu būtu arī pats finansiāli iesaistīts darījumā, visbiežāk, ja tie ir pirmie kopīgie darījumi vai nav izveidotas labas attiecības);

– % likme (kas ir atdeve, ko investors sagaida par sava kapitāla izmantošanu)

Pieejamais finansējums:

Šai lauciņā ievietoju summu, kuru finansētājs ir spējīgs papildus savam kapitālam aizņemties.

Investīciju prasības, kritēriji:

Ir investori, kas vēlas ieguldīt tikai privātmājās, ir tādi, kas tikai dzīvokļos. Ir tādi, kas vēlas būvēt no nulles, ir tādi, kas tikai veikt īstermiņa spekulāciju. Dažiem interesē tikai tad, ja spēj pievienot īpašumam pievienoto vērtību ar savām prasmēm un zināšanām. Jāatceras, ka katrs investors ir cilvēks ar savu skatījumu uz lietām un šis ir lauciņš, kurā piefiksēju šādu informāciju.

Reaģēšanas ātrums:

Ļoti būtisks laukums, jo labus darījumus, labas iespējas ir jāizmanto ātri. Tāpēc tev jāsaprot cik ātri ir spējīgs reaģēt tavs finansētājs. Ir tādi, kas ļoti padziļināti pēta visus iespējamos riskus un dažreiz pat pārspīlēti. Ir arī tādi, kas uzticas uz vārda un sūta naudu neskatoties, tāpēc jāsaprot, kāds ātrums ir tavam finansētāju lokam.

Šo sarakstu sāku veidot ar dažiem cilvēkiem, kurus vēlējos uzrunāt – kursa biedri, paziņas, kas nodarbojās ar uzņēmējdarbību un vienkārši radinieku loks. Sākot uzrunāt un satiekoties, dažus no viņiem varēju arī reāli ieskaitīt savā investoru lokā. Tā vienu, pa vienam pievienojot pāris gadu laikā ir izveidots saraksts ar vairāk nekā 50 vietējiem investoriem, kas operē ar pašu kapitālu, sākot no 20 000 eur līdz vairākiem miljoniem. Nebija tā, ka visi parādījās vienlaicīgi, bet vienu pa vienam, iepazīstot dažādos pasākumos.

Šobrīd esmu sapratis, ka:

TAS KO TU MEKLĒ, VIENMĒR MEKLĒ ARĪ TEVI. 

(JEB INVESTORI MEKLĒ LABAS INVESTĪCIJU IESPĒJAS, TIKPAT ĻOTI, KĀ PROJEKTI MEKLĒ INVESTORUS)

Nauda ir pieejama neierobežotā daudzumā, ja vien ir atbilstoši projekti, kuros ir vērts ieguldīt.

SĀC JAU TAGAD:

1. Atver excel.

2. Izveido tabulu pēc augstāk veidotā parauga.

3. Uzaicini vienu paziņu, kuram tev liekas, ka varētu būt nauda uz pusdienām.

4. Aicini paziņas tik ilgi, kamēr vari pievienot pirmo savam investoru lokam.